Rekonstrukcje historyczne

Fundacja Książąt Lubomirskich promuje nowoczesne metody zdobywania i popularyzacji wiedzy. Oprócz najpopularniejszych obecnie ekonomicznych czy technicznych kierunków nauczanych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, inwestuje w rozwój szeroko pojętej humanistyki. Promuje język polski, kulturę, sztukę, historię. W ten nurt wpisuje się wspieranie stowarzyszenia "TOTUM AB ALTO". Jest to stowarzyszenie utworzone przez młodych pasjonatów, którzy organizują rekonstrukcje i lekcje historyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej na Zamku w Wiśniczu. Promują swoją „małą ojczyznę” uczestnicząc w największych krajowych i europejskich rekonstrukcjach bitew, na przykład bitwy grunwaldzkiej. Utworzyli symboliczną chorągiew rycerską, która odtwarza życie codzienne i bitwy od XV do XVIII wieku. Podjęli się nawet organizacji wesela w staropolskim stylu z próbą odtworzenia zapomnianych tańców, gier i zabaw towarzyskich.

Młode osoby mogą w ten sposób rozwijać swoją pasję i promować region. Prowadząc samodzielne badania źródłowe i eksperymenty wzbogacają stan wiedzy nas wszystkich. Badają, odtwarzają i popularyzują bogatą historię lokalną, często niełatwą do poznania. Koncentrują się nie tylko na najważniejszych wydarzeniach politycznych znanych wszystkim, ale w miarę możliwości rekonstruują znacznie trudniejsze do odkrycia dziedziny wiedzy. Odpowiedź na pytanie jakimi technikami szyto rycerskie, szlacheckie, dworskie i mieszczańskie stroje czy buty nie jest oczywista i wykracza poza wiedzę czerpaną z zachowanych malowideł. Metody posługiwania się przedwieczną bronią, poznanie dworskich zabaw i obyczajów też często trudno odtworzyć zgodnie z ich przebiegiem. Wymaga wielu miesięcy przygotowań i wytrwałości. Ale przynosi dużo satysfakcji osobistej i korzyści dla rozwoju nauki. Początkowy projekt młodych osób, które interesowały się lokalną historią stał się ciekawym i trwałym przedsięwzięciem, stwarzającym alternatywę dla świata telewizji i gier komputerowych.

Fundacja udziela im stałego merytorycznego, prawnego i finansowego wsparcia. Młodzi ludzie mają swoją organizację, która działa już kilka lat. Rozwijają swoje zainteresowania, pasje. Wiele prac organizują we własnym zakresie. Dzięki wsparciu Fundacji mogą korzystać z zamkowych pomieszczeń, mają fundusze na wyjazdy. Ich działalność może się rozwijać. Bez pomocy Fundacji stowarzyszenie najprawdopodobniej nigdy by nie powstało.