Mokotów

Mokotów to prestiżowa dzielnica Warszawy. Na powierzchni 34 km2 powstają eleganckie i funkcjonalne wille miejskie i budynki mieszczące apartamenty. Zlokalizowane są w pobliżu potrzebnej infrastruktury i w otoczeniu zieleni. Dzielnica licząca 230 tys. mieszkańców jest doskonale skomunikowana z całym miastem. Swoje siedziby ma tu wiele ambasad i towarzystw naukowych.

Zastanowienie budzi jedynie nazwa dzielnicy, bardzo nietypowa dla polskich miast. Pochodzi z języka francuskiego od słów Mon Coteau – Moje Wzgórze. Nadała ją księżna marszałkowa Izabela z Czartoryskich Lubomirska (1733 – 1816), która zwykła tak nazywać swoją klasycystyczną rezydencję. Pałac księżnej zbudował architekt Efraim Szreger w latach 1772 – 1775. Wspaniałe ogrody zaprojektował Szymon Bogumił Zug. W XVIII wieku oprócz pałacu do włości księżnej należał obszerny przyległy teren. Była to wygodna i nowoczesna podmiejska rezydencja. Izabela Lubomirska wraz z mężem była właścicielką całej dzisiejszej dzielnicy Warszawy – Mokotowa.

Księżna była europejską damą i polską patriotką, dziedziczką wielkich majętności. Należał do niej między innymi Łańcut i Puławy. Była przyjaciółką cesarzowej Marii Ludwiki i innych europejskich monarchiń. Po rewolucji francuskiej część dworu królowej Marii Antoniny znalazła schronienie w jej zamku w Łańcucie. Księżna opiekowała się swoimi posiadłościami, tworzyła szkoły i domy pracy dla młodzieży, gdzie mogły uczyć się rzemiosła. Była mecenasem artystów, kolekcjonowała dzieła sztuki, które do dziś podziwiają koneserzy zwiedzający Wilanów i Łańcut.

Pochodzenie nazwy najbardziej prestiżowej części stolicy to kolejny ślad i pamiątka trwałej obecności Lubomirskich w dziejach miasta.