Misja

Fundacja Książąt Lubomirskich realizuje projekty edukacyjne, społeczne i medyczne. Powstała jako kontynuacja i rozwinięcie działalności charytatywnej prowadzonej od wieków przez rodzinę. Fundacja wspiera jednostki i instytucje. Cele Fundacji są uniwersalne. Obejmują promocję postaw prospołecznych, humanistycznych i patriotycznych.

Zadaniem Fundacji jest ochrona dziedzictwa narodowego, finansowanie projektów edukacyjnych i naukowych, renowacja zabytków, zakup sprzętu medycznego i wreszcie pomoc osobom młodym, które podejmują naukę na różnym etapie. Fundacja działa poprzez współpracę z placówkami edukacyjnymi, medycznymi, stowarzyszeniami, muzeami i władzami lokalnymi, jak również bezpośrednio poprzez własne placówki.

Zakres prac Fundacji jest bardzo szeroki. Jej twórcy starają się nie tylko wspierać finansowo, programowo i organizacyjnie wartościowe projekty, ale również promować określone wzorce postępowania. Inspiracje czerpią z historii Polski, doświadczeń rodzinnych i nowoczesnych przedsięwzięć podejmowanych w krajach europejskich. Wszystkie działania, nawet te związane z ochroną zabytków skierowane są ku przyszłości. Ideą Fundacji jest wspieranie rozwoju cywilizacyjnego na terenie Polski. Dlatego członkowie organizacji decydują się na działania wielotorowe. Zawsze poprzez swój dar serca starają się nieść pomoc jak największej liczbie osób. Dlatego decydują się na pomoc dla szkół, uniwersytetu, szpitali czy muzeów. Poprzez działania na terenie całego kraju mogą wesprzeć dużą liczbę osób potrzebujących. Finansując nowoczesny sprzęt medyczny, którego tak bardzo brakuje małych szpitalach, obsługiwany przez wykwalifikowaną kadrę, potrafi uratować życie wielu ludzi, dlatego Fundacja inwestuje w jego zakup znaczne środki.

Sprzęt komputerowy kupowany dla szkół i stypendia dla studentów umożliwiają młodym ludziom naukę, a w konsekwencji start w dorosłość i aktywizację zawodową. Młodzi ludzie muszą mieć dostęp do najnowszych technologii, aby ich nauka była efektywna. Jednocześnie mogą uczyć się poprzez sport czy udział w wydarzeniach kulturalnych. Fundacja Książąt Lubomirskich stara się wspierać z jednej strony placówki edukacyjne, a z drugiej różne inicjatywy oddolne podejmowane przez młodych ludzi, pomagając w rozwoju ich pasji i talentów.

Równie ważna jest bezpośrednia pomoc w organizowaniu wystaw, wydawaniu prac naukowych czy profesjonalnej renowacji zabytków. Działania takie pozwalają wielu zainteresowanym poznać tradycje, historię Polski i rodu Lubomirskich. Umożliwiają nie tylko ocalenie od zapomnienia ważnych artefaktów, ale często na nowo przywracają je społeczeństwu. Elegancko wydane prace naukowe, źródła do historii Polski czy odrestaurowane zabytki stanowią o długim trwaniu Narodu. Jednocześnie przyciągają turystów, co tworzy nowe miejsca pracy.