„Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność” - Wystawa w Wilanowie
Kompleksowy projekt naukowy i edukacyjny skierowany do szerokiego grona odbiorców. Organizowany jest przez Muzeum – Pałac w Wilanowie przy wsparciu Fundacji Książąt Lubomirskich. Wpisuje się w szeroko pojętą ochronę dziedzictwa narodowego, promowanie nauki i popularyzację wiedzy z historii Polski. Ma na celu przybliżenie uczestnikom historii Pałacu w Wilanowie – jednej z najbardziej okazałych rezydencji książąt Lubomirskich – na tle dziejów kraju i rodzin arystokratycznych. Ma wymiar przede wszystkim edukacyjny, ale wiąże się z ochroną zabytków i promocją słowa pisanego.
Nazwa projektu została zaczerpnięta z tytułu wystawy organizowanej w pałacu. Uczestnicy będą mogli zobaczyć portrety osób zasłużonych dla Polski, obejrzeć dawny wystrój wnętrz rezydencji, podziwiać kunszt dawnych rzemieślników. Oprócz zabytków w postaci obrazów, mebli i przedmiotów codziennego użytku wydany zostanie przewodnik po wystawie. Ukaże się książka Mariusza Karpowicza pod tytułem „Stanisław Herakliusz Lubomirski i artyści”, a w dalszej kolejności katalogi prezentowanych dzieł sztuki, w tym zbiór reprodukcji dużej kolekcji portretów i innych zabytkowych obrazów wraz z opisami. Książki będą finansowane przez Fundację. Projekt jest na bardzo zaawansowanym etapie realizacji. Wystawa „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność” zostanie wkrótce otwarta dla zwiedzających. W przyszłości planowane jest przygotowanie wirtualnej wystawy cennych dzieł sztuki zawierającej informacje o twórcach i właścicielach kolekcji.
Władze Fundacji Książąt Lubomirskich zdecydowały się na wsparcie finansowe, rzeczowe i merytoryczne wystawy, ponieważ jej cele są zbieżne z celami statutowymi Fundacji. Wydarzenie ma popularyzować naukę i sztukę, przyczynić się do wzrostu naszej wiedzy. Podczas wystawy prezentowane będą zabytki związane z rodziną Lubomirskich. Będzie się odbywała we wnętrzach jednego z rodzinnych pałaców. Projekt wpisuje się w długoletnią współpracę z władzami Muzeum – Pałacu w Wilanowie.
Fundacja wypożyczy swoje dzieła sztuki, które będą eksponowane w pałacowych wnętrzach. Udzieli stosownych informacji o obrazach, które umożliwią przygotowanie opisów dla zwiedzających. Dofinansuje wydanie książek o wystawie, zbiorach muzealnych i o księciu Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim.