Rondo Zdzisława Lubomirskiego w Belsku Dużym

29 lipca w Belsku Dużym odbyło się uroczyste nadanie nazwy ulicy Zdzisława Lubomirskiego, oraz ronda Powstańców Styczniowych.

Obchodom towarzyszyło również otwarcie wystawy fotograficznej dotyczącej księcia Zdzisława, wspieranej przez Fundację Książąt Lubomirskich. Przed kościołem Świętej Trójcy w Belsku Dużym stanęły również trzy tablice edukacyjne, które mieliśmy przyjemność dofinansować. Dotyczą one historii księcia Zdzisława, samego kościoła oraz innych wielkich postaci związanych z gminą i okolicami. Podczas obchodów pojawiły się takie osobistości jak Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, który razem z Radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego Zbigniewem Gołąbkiem i Przewodniczącym Rady Gminy Belsk Duży Bogusławem Sikorskim, dokonali aktu odsłonięcia tablicy z nową nazwą ronda. Ulicę Zdzisława Lubomirskiego mieli zaszczyt odsłonić prawnuk księcia Zdzisława, Piotr Morawski, oraz Wójt Gminy Belsk Duży, Władysław Piątkowski.

Po uroczystym odsłonięciu tablic, przedstawiciele Fundacji wręczyli medal z wizerunkiem księcia Zdzisława i marszałka Józefa Piłsudskiego, Wójtowi Gminy Władysławowi Piątkowskiemu, za zasługi podczas Obchodów 100-lecia Niepodległości, oraz kultywowaniu pamięci Księcia Regenta Zdzisława Lubomirskiego.

Bardzo cieszymy się, iż w Belsku Dużym tak mocno celebrowana jest historia jednego z największych twórców Polskiej Niepodległości.