Pod patronatem Fundacji spotkali się eksperci medycyny i prawa
O tym, z czym wiąże się odpowiedzialność lekarska, jakimi zasadami rządzi się refundacja leków oraz jak działa prawo w przypadku stosowania procedur medycznych, dowiedzą się w najbliższych dniach uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Prawno-Medycznej zorganizowanej przez studentów należących do Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Rzeszów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Fundacja Książąt Lubomirskich.
Platforma wymiany doświadczeń
Wydarzenie odbywające się 6-7 grudnia w Dużej Auli Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie składać się z sześciu paneli dyskusyjnych poruszających m.in. tematykę związaną ze zdrowiem, prawem oraz medycyną. Wśród prelegentów pojawią się goście z całego kraju.
Konferencja jest skierowana przede wszystkim do studentów prawa i kierunków medycznych, a także lekarzy i osób związanych ze służbą zdrowia. Do zorganizowania konferencji skłonił nas sukces pierwszej edycji, która odbyła się w Rzeszowie w marcu bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczestnictwem – na konferencji będzie poruszany bardzo szeroki zakres tematów, a głos zabierze wielu wybitnych polskich specjalistów. Konferencja będzie także doskonałym miejscem do nawiązania dyskusji oraz wymiany doświadczeń na omawiane tematy – mówi Klaudia Cholewa - koordynator Ogólnopolskiej Konferencji Prawno-Medycznej.
Wspierając medycynę
Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja Książąt Lubomirskich, która od początku swojej działalności realizuje projekty związane z medycyną i ochroną zdrowia – w tym m.in. „Wampiriadę” – największy polski projekty promujący ideę honorowego krwiodawstwa oraz zdrowego trybu życia. Fundacja działa czynnie na Podkarpaciu – w ubiegłym roku na ręce ordynatora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych została przekazana cegiełka, która została przeznaczona na zakupienie sprzętu do znieczuleń.
W nawiązaniu do najlepszych tradycji szlacheckich zorganizowaliśmy trzy bale dobroczynne na zamku w Nowym Wiśniczu, z których dochód został przekazany w całości na działania związane z ochroną zdrowia. Dzięki wielkim sercom zaproszonych gości udało się na do tej pory zakupić m.in. tomograf komputerowy do wykrywania nowotworów dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu czy karetkę ratunkową dla Szpitala Powiatowego w Bochni. Cieszę się, że jako prezes Fundacji Książąt Lubomirskich mogłem objąć patronatem honorowym konferencję, dzięki której wielu młodych ludzi – w tym w przyszłości lekarzy oraz prawników – będzie mogło poszerzyć kompetencje, które przyczynią się do ratowania życia i zdrowia innych osób – mówi Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Stowarzyszenie międzynarodowych ekspertów
Organizator wydarzenia - Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA to największe na świecie niezależne stowarzyszenie, w skład którego wchodzą studenci prawa z całej Europy. Działa aktywnie w ponad 40 krajach, a rzeszowska grupa, która działa już od 20 lat skupia, obecnie 55 studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Za główny cel organizacja obrała sobie wspieranie edukacji prawniczej oraz udzielanie czynnej pomocy w podnoszeniu kompetencji zawodowych wśród studentów prawa i młodych prawników. Na swoim koncie mają już pierwszą edycję wydarzenia, a ponadto cztery edycje Konferencji Prawa i Technologii Lotniczych oraz Kosmicznych, a także liczne seminaria, debaty i konkursy.
Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00. Każdy z sześciu zaplanowanych paneli zakończy się dyskusją. Osoby chętne do udziału w tym wydarzeniu mogą zapoznać się z pełnym programem wydarzenia oraz zgłosić swoje uczestnictwo pod adresem: http://prawno-medyczna.elsa.org.pl/