Szabla książąt Lubomirskich na aukcji WOŚP

Fundacja Książąt Lubomirskich przekazała na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kunsztownie wykonaną replikę polskiej szabli kawaleryjskiej z 1917 roku, z wygrawerowanym herbem organizacji. W skład zestawu wchodzi szabla o długości 99,5 cm z drewnianą rękojeścią oraz elegancka pochwa. Była to pierwsza broń polskich żołnierzy po okresie zaborów, używana przez jednostki, które podlegały Radzie Regencyjnej Królestwa Polskiego oraz brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Wyżej wymieniona Rada Regencyjna, do której należał książę Zdzisław Lubomirski, została intronizowana 27 października 2917 roku. Była pierwszym organem władzy odradzającego się państwa polskiego, uznawanym na arenie międzynarodowej. Stworzyła podwaliny administracji II Rzeczypospolitej i formowała polskie wojsko. 7 października 1918 roku wydała Deklarację Niepodległości, która ukazała się w „Monitorze Polskim", gdzie ogłaszano obowiązujące akty prawne.

12 października 1918 roku wprowadziła nowy tekst przysięgi wojskowej, odjęła dowództwo nad powstającą armią i rozpoczęła tworzenie sztabu. Po 123 latach niewoli żołnierze ślubowali „Państwu Polskiemu", nie zaś władcom zaborczym. Część tworzonych oddziałów kawaleryjskich została wyposażona w szable, których wierną replikę ofiarowała Fundacja Książąt Lubomirskich.

Przekazywanie darów przez Fundację Książąt Lubomirskich na aukcje WOŚP jest już tradycją. W poprzednich latach Zarząd ofiarował diamentowaną broszę – replikę biżuterii widocznej na portrecie księżnej Izabeli z Lubomirskich oraz pozłacane pióro. W roku bieżącym zapraszamy do licytacji szabli na stronie http://aukcje.wosp.org.pl/fundacja-ksiazat-lubomirskich-replika-szabli-i961231.