Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2012/2013 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

„Człowiek jest najcenniejszym kapitałem każdej organizacji” – powiedział rektor Andrzej Chochół podczas uroczystej inauguracji 88 roku akademickiego, która odbyła się dnia 8 października 2012 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Uczelnia powstała na bazie nieruchomości ufundowanych przez księcia Aleksandra Lubomirskiego, który stworzył tu zakład wychowawczy dla ubogich chłopców.

Fundacja Książąt Lubomirskich nadal ofiarnie wspiera uniwersytet. Od wielu lat uczestniczy w programie Stypendium im. księcia Aleksandra Lubomirskiego. Celem inicjatywy jest wsparcie finansowe udzielane dla ubogich słuchaczy uczelni polskiego pochodzenia mieszkających na terenie dawnych Kresów Rzeczypospolitej. W roku 2011/2012 objęliśmy programem około 40 osób.

Uroczystość rozpoczął nowy rektor UEK, prof. Andrzej Chochół, który dokonał immatrykulacji studentów I roku. Wojewoda Małopolski wręczył szereg odznaczeń, w tym medale za długoletnią służbę. Przyznano również doroczną Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, którą otrzymał redaktor Jacek Żakowski za cykl wywiadów o tematyce ekonomicznej.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Marek Lisiński, zaś mszę świętą odprawił ksiądz kardynał Stanisław Nagy.

U uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości, między innymi wojewoda małopolski Jerzy Miller, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, poseł Jerzy Fedorowicz. Wśród zaproszonych znaleźli się również przedstawiciele innych uczelni wyższych z całego świata, klubów sportowych, banków, biznesu oraz Fundacji Książąt Lubomirskich.