Wsparcie dla najmłodszych pacjentów.

Członkowie rodziny Lubomirskich od wielu pokoleń zajmują się działalnością charytatywną. Nawiązanie do tradycji stanowi organizacja wielkich balów na wiślickim aczamku, podczas których zbierane są pieniądze na działalność dobroczynną. Pierwszy bal odbył się z inicjatywy Fundatora Stanisława Lubomirskiego-Lanckorońskiego w 2000 roku. Dochód z balu wynosił 130 tys. PLN. Został w całości przekazany dla Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim. To organizacja dobroczynna posiadająca swoje filie na całym świecie. Fundator od wielu lat jest członkiem Zakonu. Organizacja przeznaczyła otrzymane środki na budowę Centrum Wczesnej Diagnozy i Rehabilitacji dla Dzieci z porażeniem mózgowym na Woli Justowskiej – dzielnicy Krakowa.

Drugi bal odbył się w 2002 roku. Uzyskany dochód wyniósł 500 tys. PLN. Został przeznaczony na zakup tomografu komputerowego do wykrywania nowotworów u najmłodszych pacjentów. Nowoczesny sprzęt został przekazany dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu – również dzielnicy Krakowa. Fundator należy do Honorowego Komitetu Odbudowy Szpitala, do którego weszło wiele znanych osobistości.

Bale zgromadziły wiele znamienitych osób ze świata arystokracji, nauki, polityki i biznesu. Oprócz promocji postaw prospołecznych stanowiły doskonałą reklamę ziemi wiśnickiej. Ostatecznie dar serca uczestników wydarzeń okazał się wielkim sukcesem dla najmłodszych pacjentów i ich rodzin.