Ekologiczne budownictwo

Fundacja Książąt Lubomirskich popiera i promuje nowoczesne, ekologiczne techniki budowania osiedli mieszkaniowych, miejsc pracy i renowacji zabytków. Konkretne projekty znajdują się w fazie planowania i wstępnych projektów. Będą dotyczyły profesjonalnego odnawiania wybranych zabytków architektonicznych.

Podczas prac nawiązana zostanie współpraca z The Prince's Foundation For The Built Environment Fundacją Jego Królewskiej Wysokości Księcia Karola. Eksperci z brytyjskiej organizacji udzielą wsparcia merytorycznego przy wyborze zabytków. Ich doświadczenie zostanie wykorzystane w całym procesie renowacji. Pomogą zaplanować proces odnawiania. Będą uczestniczyć w podejmowanych pracach, koordynować je i czuwać nad całym procesem. W chwili obecnej trwają uzgodnienia między organizacjami dotyczące zakresu prac.

Zadaniem Fundacji Książąt Lubomirskich będzie przeprowadzenie i sfinansowanie całego procesu. Będzie miał charakter dwutorowy. Obejmie remont obiektu architektonicznego za pomocą nowoczesnych metod i przystosowanie go do funkcji, jakie będzie mógł pełnić w XXI wieku. Konstrukcja obiektów zostanie wzbogacona o nowoczesne systemy wytwarzania energii i odzyskiwania wody tak, aby budynek jak najmniej ingerował w naturalne otoczenie. Powinien być przy tym wkomponowany w krajobraz okolicy. Stanowić jego dopełnienie. Ma być miejscem przyjaznym dla mieszkańców, pracowników i gości. Drugi proces będzie dotyczył rekultywacji terenów zielonych wokół budynku. Obejmie odnowienie i pielęgnację zieleni. Jeżeli będzie to konieczne, również niektóre czynności związane z architekturą krajobrazu.

Planowane projekty związane z ekologicznym budownictwem będą w pierwszej kolejności dotyczyły obiektów zabytkowych. Fundacja Książąt Lubomiskich zamierza wypracować nowe wzorce odnawiania zabytków tak, aby w jak najmniejszym zakresie ingerowały w środowisko naturalne.

Celem całego procesu nie jest odnowienie kilku obiektów, bo przyniesie to niewielkie korzyści. Stworzy jedynie kilka dodatkowych atrakcji turystycznych. Choć nie jest to zupełnie bez znaczenia, Fundacja wspiera rozwiązania kompleksowe. Zadaniem będzie więc wypromowanie wprowadzonych rozwiązań. Pokazanie wieloaspektowych korzyści płynących z zastosowanych wzorców. Wreszcie przekonanie jak największej liczby inwestorów do idei ekologicznego budowania. Bo wpływa ono nie tylko na charakter okolicy i właściwe / racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych. Przede wszystkim na samopoczucie i stan zdrowia ludzi korzystających z obiektów.

Ekologiczne odnawianie zabytków wpisuje się w szeroko pojętą dziedzinę edukacji – poprzez stworzenie i pokazanie gotowych rozwiązań. I ochronę dziedzictwa narodowego, jakim jest zachowanie i przywrócenie dawnego blasku odnawianym budowlom.