Zakup komputerów

To kolejny projekt Fundacji Książąt Lubomirskich skierowany do dzieci. Ma charakter długofalowy. Zrodził się w oparciu o założenie, że we współczesnym społeczeństwie konieczny jest kontakt młodych osób z nowoczesną technologią co najmniej od początku edukacji szkolnej. Komputery zapewniają nie tylko łatwy i szybki kontakt z innymi ludźmi i dostęp do wiedzy, ale stanowią podstawowe narzędzie pracy w nowoczesnej gospodarce. Dlatego umiejętności posługiwania się nimi powinny być doskonalone już od najmłodszych lat. Jednocześnie wiele szkół boryka się z problemami finansowymi i nie inwestuje w nowoczesny sprzęt. Korzystają ze starych, wysłużonych zestawów, które nie spełniają dzisiejszych standardów. Dzieciom brakuje przez to jednego z podstawowych narzędzi nauki.

Celem projektu jest fundowanie nowoczesnych pracowni komputerowych dla dzieci ze szkół podstawowych. Wybierane są placówki szczególnie potrzebujące jak również bliskie rodzinie Lubomirskich. Władze Fundacji postanowiły o wsparciu szkół podstawowych, ponieważ zazwyczaj takie mają duże potrzeby.

Zakup komputerów ma pomóc wyrównać poziom nauczania w małych placówkach, często borykających się z różnymi problemami. Cierpi przez to ogólny stan wiedzy dzieci. Fundacja promuje nowoczesne technologie, bez pomocy których nie można funkcjonować w dzisiejszym świecie. Dlatego daje nauczycielom i uczniom narzędzie pracy, które powinno być standardem. Przez swoje działania wspomaga edukację i promuje nowoczesne metody zdobywania wiedzy.

Władze Fundacji nie koncentrują się na wsparciu jednej dziedziny wiedzy czy rozwoju określonej umiejętności. Ofiarowują nowoczesny sprzęt, bo pozwala na rozwój umiejętności interdyscyplinarnych i zdobywanie wiedzy z różnych gałęzi nauki. Umożliwia dzieciom odpowiednie przygotowanie do dalszej edukacji. Projekt ma więc charakter kompleksowego wsparcia. Zakłada, że nowoczesne zestawy ufundowane dla szkół pozwolą na efektywne kształcenie wielu osób przez kilka lub kilkanaście lat.

Korzystając z komputerów dzieci nie tylko uczą się podstawowych umiejętności, takich jak profesjonalna edycja tekstów i obrazów czy obsługa poczty elektronicznej. Rozwijają swoją wyobraźnię ucząc się tworzyć prezentacje, prowadzić bloga czy montując swoje pierwsze filmy. Taka praca wymaga zaangażowania, zdobywania wiedzy samodzielnie i pod kierunkiem nauczyciela oraz ćwiczenia wielu umiejętności jednocześnie. Dzieciom przynosi jednak wiele radości, bo zdobywają ciekawe i pożyteczne doświadczenia, które pozwolą im lepiej przygotować się do dalszej nauki i pracy w przyszłości.

Projekt przynosi pierwsze efekty. Z nowego sprzętu korzystają już dzieci z Zespołu Szkół imienia Stanisława Lubomirskiego z Wiśnicza. Zestawy komputerowe zostały zakupione przez Fundację na początku 2011 roku. Nowoczesny sprzęt został przekazany szkole podstawowej. Pozwoli uczniom na naukę i doskonalenie swoich umiejętności. Nauczycielom umożliwi wdrażanie i realizację ciekawych metod nauczania z różnych dziedzin, nie tylko informatycznych.