Współpraca przy konferencji „Polsko-Fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946”

16 października w Muzeum Łazienki Królewskie odbyła się konferencja polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946. Eksperci przyjrzeli się w jaki sposób oba kraje odzyskały wolność, jak wyglądały pierwsze lata niepodległości oraz jak starano się przeciwstawić zagrożeniu bolszewickiej Rosji i hitlerowskich Niemiec.

Prelegenci opowiedzieli również o wybitnej postaci Carla Gustafa Mannerheima, który był fińskim dowódcą wojskowym, w czasie I wojny światowej generałem w armii Imperium Rosyjskiego, marszałkiem Finlandii, a pod koniec życia prezydentem tego kraju.

Marszałek był przyjacielem domu Lubomirskich, bliskie więzy łączyły go z Księciem Regentem Zdzisławem i jego żoną Marią. W swoim dzienniku z lat I wojny światowej Zdzisławowa wspominała Mannerheima wielokrotnie. Fiński marszałek był zaprzyjaźniony również z pradziadem Prezesa Fundacji Książąt Lubomirskich – Władysławem, który finansował jego działania na rzecz niepodległości Finlandii. Warto przypomnieć, że w tym roku Finlandia świętuję 100 rocznicę odzyskania niepodległości oraz 150-tą urodzin Mannerheima.

Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, Jan Lubomirski - Lanckoroński miał zaszczyt współprowadzić wraz z Jej Ekscelencją, Panią Ambasador Hanną Lehtinen panel dotyczący politycznych i kulturalnych aspektów w polsko-fińskich kontaktach. W spotkaniu brali również udział Ambasadorowie Izraela oraz Norwegii.