Fundacja Książąt Lubomirskich sponsorem głównej nagrody w konkursie wiedzy o Rzeszowie

Rozstrzygnięto konkurs zatytułowany: „Rzeszów - to moje miasto, miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam”. Zmagania wygrała Izabela Zakielarz z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego, która w nagrodę pojedzie na 4-dniową wycieczkę do Wiednia sponsorowaną przez Fundację Książąt Lubomirskich.

Kto był ostatnim właścicielem Rzeszowa? Jaki zakon sprowadzony do Rzeszowa przez Jerzego Sebastiana Lubomirskiego kierował słynnym kolegium? To tylko niektóre z pytań przygotowanych przez kapitułę konkursową do finałowego testu. Najlepsza okazała się Izabela Zakielarz z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio Paulinie Baran i Gabrieli Piątek z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rzeszowie. Wzięło w nim udział niemal 140 uczniów z 18 rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu odbyło się w Auli Głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Główną nagrodą była czterodniowa wycieczka do Wiednia i tablet. Laureatka drugiego miejsca otrzymała telefon komórkowy, natomiast trzeciego aparat fotograficzny. Każdego z uczestników uhonorowano też upominkiem.

-Celem konkursu jest odkrywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego Rzeszowa oraz uświadomienie jego europejskiego wymiaru. - Cieszymy się, że szkoły angażują się w krzewienie wiedzy historycznej małych ojczyzn. To bardzo ważne. Czterodniową wycieczkę do Wiednia sponsoruje Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich. A Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc dla zwycięzcy ufundował tablet. Również cenne nagrody są za 2 i 3 miejsce – podkreśla dr Adam Kulczycki z Instytutu Socjologii UR, który jest koordynatorem konkursu.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Fundacji Książąt Lubomirskich, która przekazała fundusze na nagrodę główną.

-To region, z którego ród Lubomirskich się wywodzi, to nasza mała ojczyzna. Kontynuacja rodzinnych tradycji jest dla Fundacji obowiązkiem i cieszymy się, że możemy wspomagać takie działania – wyjaśnia Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich.