Wizyta na Podkarpaciu

Pierwszym miastem na podkarpaciu, które w tym roku odwiedził Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich Jan Lubomirski - Lanckoroński był Jarosław. Piękna miejscowość na pograniczu dwóch krain geograficznych Doliny Dolnego Sanu i Podgórza Rzeszowskiego od setek lat kształtowała swoją tożsamość. W średniowieczu miasto styku trzech kultur: polskiej, rosyjskiej i żydowskiej. Właścicielem był m.in. bohater wojen z Rosją, Turcją i Kozakami Konstanty Lubomirski. Do końca XVIII wieku region pozostawał pod zarządem rodu Lubomirskich. Do dziś ich losy wpisane są w zabytki miasta. W Jarosławiu Prezes Fundacji spotkał się z Burmistrzem Waldemarem Paluchem i Naczelnikiem Wydziału Edukacji Bogdanem Wołoszynem. Rozmowy z Samorządowcami dotyczyły głównie młodzieży i ich perspektyw na Podkarpaciu, oraz planów Fundacji na przyznawanie grantów stypendialnych. Bardzo ważnym punktem była wizyta w Miejskich Ośrodku Kultury. Na Jana Lubomirskiego czekali tam młodzi Jarosławianie, dzięki którym mógł on skonfrontować ich marzenia i aspiracje z wizją rządzących. Na koniec dnia Prezes odwiedził Rotary Club, czyli działające charytatywnie stowarzyszenie skupiające przedsiębiorców, którzy właściwie rozumiejąc dzisiejszy współczesny patriotyzm wspierają wiele inicjatyw społecznych. O tym jak również o zatrudnieniu młodzieży polskiej w firmach na terenie podkarpacia rozmawiano w trakcie spotkania.