Powrót hetmana Lubomirskiego do Rzeszowa, czyli piknik z historią przy zamku książąt Lubomirskich

1 maja 2013 roku punktualnie w południe Rzeszowianie przenieśli się do XVII wieku. Inspiracją do wydarzenia było przybycie hetmana Hieronima Augustyna Lubomirskiego do Rzeszowa po tryumfie  nad armią turecką pod Wiedniem w 1683 roku. Organizatorem  imprezy był  Jan Lubomirski, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, której jednym z głównych postulatów jest ochrona dziedzictwa narodowego, również poprzez promowanie postaw patriotycznych. Warto pamiętać i należy przypominać nowym pokoleniom najwspanialsze momenty z historii naszej Ojczyzny.

Uroczysta defilada stała się jedną z głównych atrakcji wydarzenia nawiązującego do dziejów rodu Lubomirskich i historii Rzeszowa. Przemarsz husarii rozpoczął się z alei książąt Lubomirskich, przez ul. 3 Maja, Rynek i wrócił do fosy zamkowej.

W programie wydarzenia znalazło się również wiele ciekawych punktów m.in.  zwiedzanie obozu wojskowego, pokazy sokolnictwa, wyjątkowy bal dworski, koncert orkiestry dętej i Orkiestry Szałamaistek. Smakosze polskiej kuchni  mieli sposobność degustacji tradycyjnych polskich dań, które dawniej gościły na książęcym stole.

Książę hetman Hieronim Augustyn Lubomirski był właścicielem Rzeszowa, dziedzicem dóbr Wiśnicz i Jarosław. Na czele swojego prywatnego wojska brał udział w walkach z hetmanem kozackim Piotrem Doroszenką, uczestniczył w kampanii chocimskiej i wyprawie Sieniawskiego do Mołdawii w latach 1673-1674. W czasie bitwy pod Wiedniem jego oddziały jako pierwsze przedarły się przez linię wroga i dotarły do bram Wiednia, a w 1702 roku poprowadził ostatnią w historii Polski szarżę husarii  w bitwie  przeciwko Szwedom pod Kliszowem.