Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Organizatorami tegorocznych Wojewódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, byli:  Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Burmistrz Lubniewic. Uroczysta konferencja odbyła się w pałacu w Gliśnie w dniu 12 kwietnia, a jej głównym celem   było   przybliżenie społeczeństwu problematyki dziedzictwa kulturowego.

Podczas konferencji wręczone zostały nagrody Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „LUBUSKIE KONSERWACJE”. Ustanowiona w 2008 r. nagroda jest uhonorowaniem laureata za znaczące dokonania  w zakresie poprawy stanu zachowania zabytku, podkreślenia jego walorów artystycznych i użytkowych w aspekcie prawidłowo wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, w tym również jego zabezpieczenia przed zniszczeniem.

Tegorocznymi laureatami zostali:

•    Parafia Rzymskokatolicka pr. ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie
•    Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie
•    Park Mużakowski w Łęknicy
•    Zbigniew Czmuda właściciel Zespołu  pałacowo-parkowo-folwarcznego w Wiechlicach
•    Właściciele Zespołu dworsko-parkowego w Rosinie

Wygłoszono szereg ciekawych referatów, a w szczególności:

•    referat pt. „Zabytki Gminy Lubniewice” -  Błażej Skaziński - Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze Delegatura w Gorzowie Wlkp.,
•    referat pt. „Architektura dworów ok. roku 1800”  Prof. Jan Skuratowicz Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu
•    plany zagospodarowania lubniewickich zamków - Paweł Piasecki – Dyrektor Zarządzający Landeskrone Sp. z o.o.

Dzięki uprzejmości Fundacji Książąt Lubomirskich, Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zakończyły się wspólnym zwiedzaniem lubniewickiego zamku.

Konferencja w Gliśnie  otwiera większy projekt, którego realizatorem jest  gmina Lubniewice, a mianowicie „Lubniewice - Königswalde czyli Królewskie lasy na kartach historii”, w ramach którego powstaną tablice informacyjne przed kilkunastoma zabytkami, a także publikacja prezentująca walory kilkudziesięciu zabytkowych obiektów położonych na terenie całej gminy.

Partnerem projektu jest Fundacja Książąt Lubomirskich oraz niemiecka gmina Schönaiche bei Berlin

Cały projekt, w tym Konferencja współfinansowane są ze środków Euroreguionu Pro Europa Viadrina.

Patronat honorowy nad  konferencją objął Wojewoda Lubuski, natomiast patronat medialny sprawowały media regionalne:  Radio Zachód oraz TVP Gorzów Wlkp.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków:
Obchodzony jest od 1983 r. w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez  o   znaczeniu światowym.  W Polsce ideą obchodów jest zaprezentowanie zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości w naszym kraju.